Óbudai blog

Hírdess minket oldaladon:

Kiemelt partnerünk a Óbudakocsma

Kulturális partnerünk:
Óbudai Kulturközpont

Legutolsó hozzászólások

Hírdetés

Címkék

advent (10) ajánló (33) álomsziget (6) amfiteátrum (6) aquincum (21) aquincumi múzeum (14) árpád híd (24) árvíz (6) baleset (7) batthyány tér (8) bécsi út (27) békásmegyer (30) bicikli (15) bkv (29) bogdáni út (5) bor (5) buda (5) budai fonódó (7) budapest (42) bús balázs (48) cm (6) critical mass (8) csillaghegy (16) csobánka tér (17) demszky (7) demszky gábor (7) duna (10) északi összekötő (6) esztergom (5) étterem (34) eu (6) faluház (10) fesztivál (11) filatorigát (8) film (9) flórián tér (27) foci eb (5) fórum (6) fotó (10) fotók (6) főváros (17) fővárosi közgyűlés (5) fő tér (54) gastro (10) gasztro (12) gázgyár (11) gépház (9) goldberger (5) graffiti (7) hajógyári sziget (14) hellókarácsony (6) hév (26) jégpálya (7) kaszásdűlő (17) képek (5) kerékpár (19) kézilabda (5) kiállítás (5) kiscelli múzeum (10) kiscelli utca (11) kolosy tér (6) koncert (9) korcsolya (6) körforgalom (7) környezetvédelem (6) közlekedés (24) kultúra (8) lajos utca (10) lakótelep (5) m0 (19) margit híd (27) margit kórház (7) márton nap (25) máv (5) meghívó (9) megyeri híd (10) moszkva tér (5) mozi (6) múzeum (6) nánási út (6) nol (5) óbuda (113) óbudai nyár (21) óbudai társaskör (14) óbuda napja (5) obuda szobrai (5) önkormányzat (18) pacsirtamező utca (5) pályázat (7) panel (12) parkolás (12) parkoló (5) pünkösdfürdő (6) quimby (7) rakpart (5) róma (5) római (10) római part (15) san marco utca (6) sport (9) symbol (6) szentendre (10) szentendrei út (28) szentlélek tér (12) szépvölgyi út (6) sziget (22) sziget2008 (8) sziget fesztivál (5) szilveszter (8) színház (5) szőlő utca (7) tarlós istván (6) tímár utca (6) történelem (6) ünnep (5) véletlen utca (6) videó (15) villamos (13) vörösvári út (14) zichy kastély (13)

Óbuda több mint város!

Az Óbudai Blog egy szubjektív oldal, az irók kezét nem köti semmi és senki.

Nem ígérjük, hogy pártatlanok leszünk, de azt se, hogy pártosak. Ha valami érdekeset látunk, hallunk vagy gondolunk, akkor azt leírjuk.


Szerkesztőség emalcíme:
obudaiblog@gmail.com


Szeretettel várjuk olvasói leveleiteket, fényképeket Óbuda ünnep- és hétköznapjairól. Oldalunk folyamatosan társszerzőket keres! Érdekel közvetlen környezeted, kerületed? Óbuda számít rád, alkossunk közösen!
hit counters

Facebook rajongók

Óbudai blog on Facebook

Óbudai napi ebéd

Nincs megjeleníthető elem

GReader megosztások

Nincs megjeleníthető elem

Hírdetés

RSS


Hadrianusi romok nyomában: a helytartói palotakomplexum

2008.05.08. 19:18 | night hawk | 1 komment

Címkék: régészet róma hajógyári sziget aquincum régész pannónia álomsziget hadrianus palota

A Hajógyári-szigeten megvalósuló „Álomsziget”-projekt keretében a Hadrianus római császár korabeli, egyedülállónak számító helytartói palotakomplexum melletti egyéb régészeti lelőhelyek feltárását készítik elő. A próbafeltárások a beruházáshoz tartozó terület 5%-án megtörténtek, a java azonban csak most jön!

Aquincum

 A Hajógyári-szigeten fellelhető római romok, főként a helytartó palotájának maradványai Aquincum egykori nagyságát hirdetik. A város szerepe Hadrianus uralkodása idején kezdett növekedni (II. század első fele), és a II-III. század fordulóján érte el legnagyobb kiterjedését, amikor 10-12 ezren lakták. Aquincum fejlődését elősegítette, hogy 106-tól, Pannónia tartomány kettéosztása után Alsó-Pannónia fõvárosa, a helytartó székhelye lett. Megépült a szigeten a helytartói palota, amelynek legkorábbi épületeit Hadrianus helytartósága idején emelték. Itt, a Duna vonalán tartóztatták fel a rómaiak a keletről gyakran betörő barbárokat, akik folyamatosan fenyegették a birodalmat. Az V. század elején a város elvesztette korábbi jelentőségét, hiszen ekkor már a barbárok felőrölték a Nyugat-Római Birodalom erejét, amely a végső pusztulás szélére sodródott.


Próbafeltárás

A 2007. november 14-éig tartó próbafeltárás célterülete a volt hajógyár területe, az ún. Nagy-sziget déli része volt. A Hajógyári-sziget ugyanis két sziget egybeépítésével jött létre, a szigeteket összekötő földhidat a 19. sz. középső harmadában építették. A mai Hajógyári-öböl egykor a Duna egyik ága volt. Az Óbudához közelebb eső, egykori Kis-sziget a római korban csaknem teljesen beépített volt, itt helyezkedett el a helytartói palotaegyüttes. A Pest felé eső egykori Nagy-sziget szintén használatban volt a római korban is, de a környezeti tényezők miatt nem teljes területén.

A 11 darab megnyitott ún. szondaárokkal nettó 4628 négyzetméternyi területet vizsgáltak meg. Összehasonlításképpen: az „Álomsziget”-projekt 32 hektárnyi területének közel egyharmadán történik majd tömbszerű beépítés. Havas Zoltán régésztől megtudtuk, hogy elsődleges céljuk az volt, hogy átfogó képet nyerjenek a beépítendő, régészeti védettség alatt álló területről, tervezhetővé tegyék a beruházással kapcsolatos további régészeti feladatokat. Kulcsfontosságú kérdés volt az is, hogy megtartandó, helyben bemutatandó régészeti emlékek találhatóak-e ezen a szigetrészen.

A feltárás során változatos kép alakult ki a vizsgált terület régészeti emlékeivel kapcsolatban. 5 olyan területet különítettek el (az összterület 31%-a) ahol egy vagy több régészeti korból is település vagy más intenzív területhasználat nyomai maradtak fenn. Ezek az építkezést megelőzően további feltárást igényelnek, de helyszíni bemutatást valószínűleg nem, vagyis nem befolyásolják a beruházó eredeti terveit.

Az előzetes várakozásokhoz képest kevesebb látványos eredménnyel zárult a feltárás a római korra vonatkozóan. A kőfaragványok, bélyeges téglák, festett vakolat, mozaiktöredékek és a feltárt cölöpárok az esetek többségében a helytartói palotakomplexumhoz köthetőek. Két helyen középkori település maradványait tárták fel a kutatók a 11-12. és 13-15. századból, másik két helyen őskori leletek kerültek felszínre a neolitikum, késő rézkor, kora bronzkor korszakaiból.

http://www.ingatlanmagazin.com/kep/3803/2/ak

Több olyan területet is találtak a régészek, az összterület 24%-ról van szó, amelyek korábban olyannyira ki voltak téve a folyó szeszélyeinek, hogy alkalmatlanok voltak a megtelepülésre. Ezeken a helyeken megfelelő műszaki kikötések betartásával és állandó régészeti felügyelettel, de teljes felületi feltárás nélkül indulhatnak a földmunkák.

Havas Zoltán azonban hozzáteszi, hogy a megismert lelőhelyek további intenzív kutatást igényelnek. A tervezett beruházás vonatkozásában elmondható, hogy 4628 m2 (a teljes beruházás területének 4,65%-a) feltárásával egy 60598 m2-es (60,96%) területre vonatkozóan tudták pontosan meghatározni a további régészeti feladatokat. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ezek az eredmények az idén kutatás alá vont területre értendők. A tervezett beruházás által érintett további területek (Kis-sziget, Hajógyári-öböl, Óbudán tervezett csatlakozó beruházások) vonatkozásában a régészeti munkák még a részletes hatástanulmány szintjén sem kezdődtek meg.

Farkas Tibor
ingatlanmagazin.com

A bejegyzés trackback címe:

https://obudai.blog.hu/api/trackback/id/tr73460311

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása