Óbudai blog

Hírdess minket oldaladon:

Kiemelt partnerünk a Óbudakocsma

Kulturális partnerünk:
Óbudai Kulturközpont

Legutolsó hozzászólások

Hírdetés

Címkék

advent (10) ajánló (36) álomsziget (6) amfiteátrum (6) aquincum (21) aquincumi múzeum (14) árpád híd (24) árvíz (6) baleset (7) batthyány tér (8) bécsi út (27) békásmegyer (30) bicikli (15) bkv (29) bogdáni út (5) buda (5) budai fonódó (7) budapest (43) bús balázs (50) cm (6) critical mass (8) csillaghegy (16) csobánka tér (17) demszky (8) demszky gábor (7) duna (10) északi összekötő (6) esztergom (5) étterem (34) eu (6) faluház (10) fesztivál (11) filatorigát (8) film (9) flórián tér (27) foci eb (5) fórum (6) fotó (10) fotók (6) főváros (18) fővárosi közgyűlés (5) fő tér (54) gastro (10) gasztro (11) gázgyár (11) gépház (9) goldberger (5) graffiti (7) hajógyári sziget (14) hellókarácsony (6) hév (26) jégpálya (7) kaszásdűlő (17) képek (5) kerékpár (19) kézilabda (5) kiállítás (5) kiscelli múzeum (10) kiscelli utca (11) kolosy tér (6) koncert (9) korcsolya (6) körforgalom (7) környezetvédelem (6) közlekedés (24) kultúra (8) lajos utca (10) lakótelep (5) m0 (19) margit híd (27) margit kórház (7) márton nap (25) máv (5) meghívó (9) megyeri híd (10) moszkva tér (5) mozi (6) múzeum (6) nánási út (6) nol (5) óbuda (117) óbudai nyár (21) óbudai társaskör (14) óbuda napja (5) obuda szobrai (5) önkormányzat (18) pacsirtamező utca (5) pályázat (7) panel (12) parkolás (12) parkoló (5) pünkösdfürdő (6) quimby (7) rakpart (5) róma (5) római (11) római part (15) san marco utca (6) sport (9) symbol (6) szentendre (10) szentendrei út (28) szentlélek tér (12) szépvölgyi út (6) sziget (22) sziget2008 (8) sziget fesztivál (5) szilveszter (8) színház (5) szőlő utca (7) tarlós istván (6) tímár utca (6) történelem (6) ünnep (5) véletlen utca (6) videó (15) villamos (13) vörösvári út (14) zichy kastély (13)

Óbuda több mint város!

Az Óbudai Blog egy szubjektív oldal, az irók kezét nem köti semmi és senki.

Nem ígérjük, hogy pártatlanok leszünk, de azt se, hogy pártosak. Ha valami érdekeset látunk, hallunk vagy gondolunk, akkor azt leírjuk.


Szerkesztőség emalcíme:
obudaiblog@gmail.com


Szeretettel várjuk olvasói leveleiteket, fényképeket Óbuda ünnep- és hétköznapjairól. Oldalunk folyamatosan társszerzőket keres! Érdekel közvetlen környezeted, kerületed? Óbuda számít rád, alkossunk közösen!
hit counters

Facebook rajongók

Óbudai blog on Facebook

Óbudai napi ebéd

Nincs megjeleníthető elem

GReader megosztások

Nincs megjeleníthető elem

Hírdetés

RSS


Csúszásmentesítés környezetbarát anyagokkal

2010.02.19. 11:58 | Tudósító | Szólj hozzá!

Címkék: közlekedés

Óbuda-Békásmegyer önkormányzata második éve kerüli a téli sózást, a NaCl használatát, helyette zeolit-őrleménnyel szóratja fel a hivatal előtti járdát, így kímélve a környezetet. Tavaly az önkormányzati intézményeket levélben kértük arra, hogy szintén térjenek át valamilyen környezetkímélő síkosságmentesítő használatára. Most a lakosságot is erre kérjük.

 

 

A környezetvédők hosszú idő óta hadakoznak a só ellen, amely valóban óriási károkat okoz a talajban, a növényekben, a cserjékben és a fákban is. A só károsítja továbbá az autók gumiját, alvázát, a kerékpárgumit, idővel „megeszi" az aszfaltot. A károk forintosíthatók. Azt kevésbé érzékeljük, hogy a sózás következményeként idő előtt szükségessé váló út- és hídfelújítások az adófizetők pénzéből mennyit von el előremutatóbb céloktól (pl.: játszóterek, parkok rendbetétele), azt már sokkal inkább érzékeljük, hogy a minden családot közvetlenül érintő közüzemi díjak emelkedésének egyik oka a tönkrement vezetékhálózat felújításának hatalmas költsége. Mindezeken felül a sós latyak miatt tönkrement csizma, nadrág pótlása is megterheli a családi kasszát. Az állatbarátok pedig jól ismerik a sótól szétmart mancsoktól szenvedő kutyák, macskák bánatát…
2010 szeptemberétől a járdákon TILOS sóval végezni a síkosságmentesítést!
A szabályozás, amire már sokan vártak – kicsit meglepő módon – a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) számú kormányrendeletben  jelent meg. Idézzük az idevonatkozó részt (5. § (2) bekezdés): „belterületi közterületen – a közúti forgalom számára igénybe vett terület (úttest) kivételével – a síkosságmentesítésre olyan anyag használható, amely a közterületen vagy annak közvetlen környezetében lévő fás szárú növény egészségét nem veszélyezteti.” A rendelet egésze 2009. január 1-én, de az idézett bekezdés, csak 2010. szeptember 1-jén lép hatályba.
Vagyis ez az utolsó tél, amikor boldog-boldogtalan, szabadon és nyakló nélkül szórhatja a konyhasót a járdákra, gyalogutakra.
A kevésbé környezetbarát emberek két dolgot szoktak felhozni a sózás védelmében: egyrészt, hogy semmivel sem helyettesíthető, másrészt, hogy a környezetbarát síkosságmentesítők nem kaphatóak, vagy, ha igen, akkor nagyon drágák.
Mindhárom állítás könnyen cáfolható:
Arról, hogy a só mennyire drága, már szóltunk. Síkosságmentesítésre kitűnően használható anyagok a homok, a sóder, a hamu, a természetesen lebomló faforgács vagy a gránitkőzúzalék is. Ezek nem olvasztanak – de erre a legtöbb helyen nem is lenne szükség – viszont könnyen és olcsón, sokszor ingyen (fahamu, építkezésnél megmaradt, szennyezett homok stb.) beszerezhetőek. A zeolitőrlemény amelyet erre a célra készítenek, természetes ásványi anyag (kifejezetten táplálja a növényeket a talajba kerülve!), és egyre több helyen megvásárolható 25 és 50 kg-os, zsákos kiszerelésben. Kapható a kis mennyiségű kálcium-kloriddal (CaCl - tehát nem konyhasóval!) kevert változata is, amely ezáltal jó hatásfokú olvasztásra és visszafagyás elleni is alkalmazható. A só árának duplájába kerül, de a CaCl kis mennyisége miatt sokkal kisebb léptékű kárt okoz!
A csúszásgátló anyagok használatának hátránya, hogy erős porképzők. Ez ellen elsősorban úgy védekezhetünk, ha a hó és jég elolvadását követően, még nedvesen összegyűjtjük. A nemkívánatos porképződés jelentősen csökkenthető, ha folyékony síkosságmentesítő készítményekkel együtt alkalmazzuk a homokot, kőzúzalékot. Különböző összetételű folyékony jégmentesítők léteznek, de törekedjünk az acetátosak használatára, mert ezek nem károsítják a környezetet.
Akik arra hivatkoznak, hogy a dupla munkát jelentenek a környezetbarát megoldások, mert a homokot, kőzúzalékot, nemcsak kiszórni kell, hanem majd összesöpörni is, azoknak egyrészről igazuk van, de nyomban hozzá kell tenni azt is, hogy hóolvadás után úgyis minden jóérzésű kerttulajdonos, gondnok kitakarítja a ház elejét, és nem utolsó sorban az összegyűjtött anyag zsákban tárolva kiválóan megfelel jövőre is a célnak. A munka pedig nem szégyen…

Somlói Viktória, önkormányzati főtanácsadó

A bejegyzés trackback címe:

https://obudai.blog.hu/api/trackback/id/tr531772865

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása