A vándortárlaton, mely június 20-ig tekinthető meg, átfogó képet kaphat a látogató az egykori római tartomány határőrvidékéről.
A limes latin szó, eredetileg ösvényt jelentett. A Római Birodalom virágzása idején azt a védelmet szolgáló határsávot hívták így, amely sáncok, árkok, őrtornyok, erődök és hadi utak megkomponált együtteseként védett a külső betörésektől. A Magyaroszág területére eső Pannónia tartomány speciális, Duna menti folyami határát ripa Pannonicának nevezik.
Amikor 1987-ben a világörökségi listára felvették a Nagy-Britanniában található Hadrianus falát, nemzetközi összefogás jött létre az európai limes fennmaradt részeinek védetté nyilvánításáért. Azok az országok, melyekre a Római Birodalom határai esnek, 2001-ben szakmai együttműködést kötöttek. Angol, német, osztrák, szlovák és magyar kutatók részvételével alakult meg a Pozsonyi csoport 2003-ban a római limes mint egységes világörökségi helyszín meghatározására. Hazánk ugyanebben az évben emelte a világörökségi várományosi listára a ripa Pannonica magyar részeit.
A stáb 2005-2008 között egy Kultúra 2000 nevű uniós pályázat révén végezhette kutatómunkáját, így jöhetett létre a kiállítás. A húsz tablón a birodalom és a provincia, illetve a limes működését, történetét ismerhetik meg a látogatók rajzokkal, fotókkal és légi felvételekkel is illusztrálva. Bepillantást nyerhetnek mind a katonai, mind a civil élet hétköznapjaiba. A posztereket kiegészíti az Aquincumi Múzeum gyűjteményéből több, fővárosunkban előkerült, elsősorban katonasághoz kapcsolódó lelet, továbbá kézműipari termékek és makettek. A kiállítás várhatóan a határon túlra is eljut.
forrás: (T. V., budailatkep@hetivalasz.hu) http://www.hetivalasz.hu/
Legutolsó hozzászólások